· 

Vertrouwen in de waarde van mensen

Op 6 maart ontving de VVD Barneveld staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) om te praten over het sociale beleid in Barneveld. In plaats van een lange toespraak te regelen had de VVD 3 actieve Barneveldse vrouwen te vertellen over hun ideaal.

 

Miranda Hooijer (bibliotheek Barneveld) over aanpak laaggeletterdheid.

In Barneveld is veel laaggeletterdheid en dat zijn geen allochtonen (want die wonen hier niet zo veel). Door weinig te lezen of niet goed te begrijpen wat een geschreven tekst echt betekent missen laaggeletterden veel informatie. Vanuit de bibliotheek is een initiatief ontwikkeld om kinderen (en ook hun ouders) meer vertrouwd te laten worden met boeken. Daarnaast zijn er ook activiteiten om ouders meer vertrouwd te laten zijn met de digitale wereld, bijvoorbeeld om te zorgen dat mensen digitaal de belastingaangifte te kunnen verzorgen.

 

 

 

Rina Lieftink (Loofles BSO+) over scholing voor kinderen met autisme.

Vanuit een ideaal is Rina begonnen met Loofles BSO+, een school voor kinderen, die intensieve schoolbegeleiding nodig hebben. Dat kan komen door autisme, maar ook door ADHD of andere stoornissen waarbij het belangrijk en zinvol is om te zorgen voor een intensieve begeleiding met professionele krachten.

 

Miranda Hooijer (bibliotheek Barneveld) over aanpak laaggeletterdheid.

In Barneveld is veel laaggeletterdheid en dat zijn geen allochtonen (want die wonen hier niet zo veel). Door weinig te lezen of niet goed te begrijpen wat een geschreven tekst echt betekent missen laaggeletterden veel informatie. Vanuit de bibliotheek is een initiatief ontwikkeld om kinderen (en ook hun ouders) meer vertrouwd te laten worden met boeken. Daarnaast zijn er ook activiteiten om ouders meer vertrouwd te laten zijn met de digitale wereld, bijvoorbeeld om te zorgen dat mensen digitaal de belastingaangifte te kunnen verzorgen.

 

Rina Liefting (Loofles BSO+) over scholing voor kinderen met autisme.

Vanuit een ideaal is Rina begonnen met Loofles BSO+, een school voor kinderen, die intensieve schoolbegeleiding nodig hebben. Dat kan komen door autisme, maar ook door ADHD of andere stoornissen waarbij het belangrijk en zinvol is om te zorgen voor een intensieve begeleiding met professionele krachten. Zes jaar geleden is ze gestart met 1 vestiging in Kootwijkerbroek, maar na een uitbreiding in Ede werd haar aanpak door veel meer scholen in de regio gevraagd en nu zijn er 11 vestigingen. 

 

Vanuit haar ervaring merkt ze dat verdere uitbreiding stuit op de enorme regelgeving terwijl haar passie ligt bij het ideaal en de bijbehorende inzet. Uiteraard hoort daar een goed resultaat bij, maar de hoge waardering van de leerlingen en de ouders staan daar - naast de professionele inzet van het team - voldoende garant voor.

 


De linker foto is Wilma Gorissen van Ons Bedrijf en de rechter foto is Rina Lieftink van Loofles BSO+

 

Wilma Gorissen (Ons Bedrijf Barneveld) over begeleid werk.

De blijdschap van een medewerker geeft je de energie om steeds weer door te gaan. Wilma verteld met enthousiasme over Leo. Leo is een medewerker van Ons Bedrijf, die graag poetst en zorgt dat alles blinkt; vooral de auto's. Hij is altijd blij en zorgt dat iedereen om hem heen ook blij is. Dit is de omgeving waar Wilma zich voor inzet en een bedrijf runt met 300 medewerkers. Allemaal kennen ze Wilma en Wilma kent ze allemaal. Betrokkenheid staat centraal en tegelijkertijd is het inmiddels een renderend bedrijf; zoals meer bedrijven waar mensen met een handicap of een reclasseringstraject werken.

 

 

De kritische noot is dat ze het belangrijk vindt dat bedrijven en instellingen de waarde van het werk zien. Het is normaal om voor een dienst te betalen, maar al te vaak merkt ze dat mensen of bedrijven deze waarde niet zien als het om werk van Ons Bedrijf gaat. Deze waarde is er wel degelijk en daar staat Ons Bedrijf ook pal voor. Het is niet meer de sociale werkplaats in de oude definitie, maar een bedrijf dat een volwaardig product maakt.

 

De persoonlijke ervaring van Henrike van Manen vanuit de Wajong.

Speciaal voor deze avond was Henrike vanuit Nijkerk naar Barneveld gekomen om haar persoonlijke verhaal aan de staatssecretaris te kunnen vertellen. Ze gaf aan hoe moeilijk het kan zijn om vanuit de Wajong een baan te vinden; ook al zet je je volledig in. Momenteel heeft ze weer vrijwilligerswerk en daarmee een vast ritme, maar ze heeft ook werk gehad waarbij de werkgever precies de grenzen van de regelgeving opzocht om de wettelijke toelage te kunnen ontvangen waarna hij haar weer ontsloeg.

 

Haar advies aan de staatssecretaris was om goed te kijken naar het rendement van werkgevers, die meedoen met de verschillende regelingen. Het gaat er niet alleen om dat je meedoet, maar vooral ook dat je de subsidie gebruikt voor de Wajonger en niet voor jezelf. Bedrijven als Ons Bedrijf (waar ze ook gewerkt heeft) laten zien dat mensen met een handicap volwaardig werk kunnen doen en dit is ontzettend belangrijk voor je ontwikkeling en sociale contacten.

Van links naar rechts op de foto Hester Veltkamp lijsttrekker VVD Ede, Tamara van Ark staatssecretaris van Sociale Zaken, Gerard van den Hengel lijsttrekker VVD Barneveld en Suleyman Oz kandidaat VVD Barneveld

 

Terugkijken op een succesvolle avond.

Afsluitend constateert staatssecretaris Van Ark, dat er in Nederland - net als in Barneveld - ontzettend veel initiatieven zijn waarbij de waarde van de mensen wordt gezocht, maar vooral veel wantrouwen bestaat. De mensen, die deze waarde van kwetsbare mensen willen ontwikkelen worden zodoende vooral geconfronteerd met veel beknellende regelgeving. De inzet van de VVD is vooral om goede initiatieven ruimte te geven om zich te ontwikkelen. Buurtzorg is hiervan inmiddels een bekend - en zeer succesvol - voorbeeld. Hopelijk kunnen initiatieven als van Loofles BSO+ eenzelfde succes bereiken.